Kolejne zatrzymania brzeskich policjantów w sprawie oszustów „na pracownika banku”

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą brzeskiej komendy pracujący nad sprawą oszustwa 36-letniej mieszkanki powiatu brzeskiego, która straciła ponad 90 tysięcy złotych, współpracując z łódzkimi policjantami, zatrzymali na terenie Łodzi kolejną osobę zamieszaną w tę sprawę, jest nią 21-letnia obywatelka Ukrainy.

Brzescy policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą dzięki zgromadzonemu w sprawie materiałowi dowodowemu ustalili, że mieszkająca na terenie Łodzi 21-letnia kobieta, współpracując z innymi oszustami udostępniła im własny rachunek bankowy, dzięki czemu mogła trafić na niego część pieniędzy pochodzących z oszustwa. Po wpływie środków na konto podejrzana 21-latka przyczyniła się do wytransferowania ich z konta bankowego poprzez dokonanie szeregu wypłat w bankomatach. W dniu 26 sierpnia br. kobieta została zatrzymana na terenie Łodzi, po czym usłyszała zarzuty oszustwa, a nadto decyzją prokuratora zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania terytorium Rzeczypospolitej Polskiej połączonego z zatrzymaniem paszportu. Za popełnione przestępstwo grozi jej do 8 lat więzienia.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci cały czas ustalają kolejne osoby biorące udział w tym procederze i nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Wyczulamy na oszustów podszywających się pod Policję lub np. pracowników banku! Numery telefonów znajdujące się na stronach internetowych Policji i innych instytucji mogą być wykorzystywane przez przestępców w oszustwie zwanym spoofingiem. Zachowaj czujność jeśli taki numer wyświetli Ci się lub zidentyfikuje na ekranie telefonu. Spoofing to metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi odbierający na wyświetlaczu swojego telefonu. Technologie pozwalają na to, że dzwoniący może ręcznie wprowadzić numer i jego opis, który wyświetli się adresatowi jako połączenie przychodzące. Nowoczesne technologie wykorzystywane przez sprawców umożliwiają wyświetlanie na Twoim telefonie numeru np. policyjnego lub innej instytucji jako numeru dzwoniącego. Jest to bardzo mylące i może prowadzić do utraty czujności.

Sposób, w jaki sprawcy dokonali oszustwa, opisaliśmy tutaj.

Co powinno wzbudzić naszą czujność?

  • ► Zagraniczny akcent bądź błędy językowe
  • ► Ton rozmówcy wywołujący silne emocje, ponaglanie i grożenie poważnymi konsekwencjami np. jeśli nie przekaże Pan/Pani pieniędzy, będą problemy prawne;
  • ► presja czasu i konieczność podjęcia natychmiastowych działań;
  • ► nakłanianie do podania danych osobowych lub prywatnych informacji.

Jak się chronić przed oszustwami telefonicznymi?

  • ► Nie podejmuj żadnych działań pod wpływem presji i nacisków rozmówcy.
  • ► Jeżeli przeprowadzana rozmowa wydaje Ci się podejrzana, a numer, z którego dzwoni, oszust jest tożsamy z numerem na stronie danej instytucji ROZŁĄCZ SIĘ. Rekomendacje Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości to zasada 30 sekund. Odczekaj minimum pół minuty.

Następnie sam zadzwoń do banku/instytucji/osoby, z którą rozmawiałeś, ale WPISZ NUMER SAMODZIELNIE – nie korzystaj z listy ostatnich połączeń. Udaj się do placówki i sprawdź, czy rzeczywiście próbowali się z Tobą skontaktować.

  • ► Skontaktuj się z kimś zaufanym, np. rodziną, przyjaciółmi i powiedz o niepokojącym telefonie.
  • ► Zwracaj uwagę na wszelkie nieścisłości w komunikatach lub pytania, które wydają się podejrzane, błędy językowe, nietypowe prośby, nerwową atmosferę.
  • ► Nigdy nie podawaj nikomu wrażliwych danych (np. daty urodzenia, numeru PESEL), haseł logowania i innych kodów autoryzacyjnych.
  • ► Nie pobieraj ani nie instaluj aplikacji lub oprogramowania za czyjąś namową, może to umożliwić rozmówcy zdalny dostęp do Twojego urządzenia;
  • ► Nie wypłacaj pieniędzy ani nie zlecaj przelewów pod wpływem namowy dzwoniącego.

Źródło: KPP Brzesko