Świadomy senior za kierownicą

Uświadamianie starszym osobom niebezpieczeństw związanych z ruchem drogowym oraz informowanie ich, jakich zachowań powinni unikać to główny temat spotkań, które na przestrzeni ostatnich dni odbyli brzescy policjanci z seniorami w Brzesku i Dębnie. 

Polskie prawo traktuje wszystkich kierowców tak samo, niezależnie od wieku. Każdy posiadacz prawa jazdy może prowadzić samochód tak długo, na ile pozwala mu na to zdrowie i kondycja. Pamiętajmy jednak, że wraz z kolejną świeczką pojawiającą się na torcie zachodzą w nas zmiany, z wiekiem może spowalniać się czas reakcji, nasza koncentracja jest mniejsza, mogą pojawiać się problemy ze wzrokiem lub słuchem. Gdy bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego leży w naszych rękach, zdrowie i stan psychofizyczny mają ogromne znaczenie za kierownicą.

Pamiętajmy, że także lekarstwa przyjmowane przez kierowców mogą mieć wpływ na zdolność kierowania. Stąd zawsze należy zapoznać się z ostrzeżeniami na etykietach czy ulotkach. Ważne jest, aby wiedzieć czy przyjmowane leki nie zaburzają naszych zdolności psychofizycznych np. nie powodują senności, nie zaburzają widzenia.

Seniorze, siadając za kierownicę kieruj się zawsze rozsądkiem, jeśli nie czujesz się na siłach nie ruszaj w drogę. Masz do pokonania dłuższą trasę? Zaplanuj ją wtedy, gdy jesteś wypoczęty. W trakcie podróż rób częste przerwy, „rozprostuj nogi”. Jeżeli w trakcie jazdy poczujesz się źle zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu, w razie konieczności zadzwoń na pogotowie ratunkowe. Gdy objawy szybko ustąpią, nie bagatelizuj swojego zdrowia i nie wsiadaj ponownie za kierownicę, bezpieczniej będzie zorganizować sobie transport do domu. Nerwy za kierownicą nie są dobrym sprzymierzeńcem, nie rozpraszaj niepotrzebnie swojej uwagi. Wypadek dla starszej osoby jest szczególnie niebezpieczny. Leczenie obrażeń u seniorów to długotrwały proces, a odzyskanie pełnej sprawności często zupełnie niemożliwe.

_________

Źródło: KPP Brzesko