ZDROWA DIETA I RUCH POZWOLĄ USTRZEC SIĘ RAKA JELITA GRUBEGO

Przed rakiem jelita grubego w większości przypadków można się ustrzec. Wymaga to jednak nieco wysiłku i samozaparcia.

Wysiłku, bo musimy sobie zafundować ruch – samozaparcia, ponieważ konieczna jest rezygnacja z niezdrowych nawyków żywieniowych.

Warto pamiętać, że na stan naszego zdrowia ogromny wpływ ma to, co jemy. Nasza codzienna dieta powinna być więc zróżnicowana oraz  zawierać produkty nie przetworzone i wolne od konserwantów.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o zjadaniu dużej ilości warzyw i owoców. Jedne i drugie są bogate we flawonoidy, witaminy i antyoksydanty czyli związki o charakterze przeciwnowotworowym.

Przygotowując codzienne posiłki, trzeba mieć na uwadze, by były one bogate w błonnik. Ten cenny składnik zawierają między innymi produkty pełnoziarniste (pieczywo żytnie, graham, kasze, ryż brązowy).

Jeśli chcemy być zdrowi i zminimalizować zachorowanie na raka jelita grubego powinniśmy ograniczyć także  spożywanie cukrów, czyli wszelkiego rodzaju słodyczy, ale też tłuszczów zwłaszcza tych nasyconych, które występują między innymi w czerwonym mięsie. W zamian za to, możemy sięgnąć po ryby, idealnie, jeśli w naszej diecie znajdą się przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Powinniśmy pić codziennie przynajmniej 1,5 litra najlepiej wysoko zmineralizowanej wody.

Tak skonstruowana dieta połączoną z aktywnością fizyczną (dobrze, gdy jest to co najmniej 30 minut codziennego spaceru) pozwoli nam długo cieszyć się dobrym zdrowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *