Bezpieczna droga do szkoły z brzeskimi policjantami

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego brzescy policjanci odwiedzają uczniów w szkołach i przedszkolach. Przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz prawidłowym poruszaniu się po drogach. Podkreślają też jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych i jak duży wpływ mają one na naszą widoczność na drodze.

Każdego roku, od początku września policjanci spotykają się z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego opowiadając o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo w drodze do szkoły czy przedszkola. Spotkania takie odbywają się w ramach akcji “Bezpieczna droga do szkoły”.

Brzescy policjanci, którzy na co dzień zajmują się profilaktyką społeczną asp. szt. Mirosław Pysno oraz sierż. szt. Monika Lis odwiedzają szkoły i przedszkola w naszym powiecie. Podczas spotkań z najmłodszymi uczestnikami ruchu, przypominają o właściwym zachowaniu się w pobliżu przejść dla pieszych, prawidłowym poruszaniu się po drogach oraz przestrzegają przed niebezpieczeństwami.

W trakcie prelekcji uczą dzieci jak należy się zachowywać i o czym muszą pamiętać, aby droga do szkoły była bezpieczna. Funkcjonariusze podkreślają jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych i jak duży wpływ mają one na naszą widoczność na drodze. Uczą prawidłowych zachowań w kontakcie z osobami nieznajomymi oraz przypominają o zasadach bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Odpowiadali na nurtujące dzieci pytania.

Policjanci przypominają rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.
__________
KPP Brzesko