Świadomy senior to bezpieczny senior

Uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarami przestępstwa oraz zwiększenie ich świadomości na temat metod działania sprawców to główny cel spotkań profilaktycznych. Policjanci z Brzeska wykorzystują każdą okazję, by edukować seniorów w zakresie bezpiecznych zachowań, szczególnie przestrzegając przed oszustwami metodą „na policjanta” i „na wnuczka”.

Przestępców, którzy wciąż próbują różnymi metodami oszukać osoby starsze nie brakuje. Świadomość seniorów, jeśli chodzi o popularne metody „na policjanta”, „na wnuczka” jest duża, głównie dzięki apelom w mediach, ale też przede wszystkim dzięki licznym spotkaniom policjantów z osobami starszymi.  Dzisiaj, 12 marca 2019r. funkcjonariusze z Brzeska spotkali się z członkami Klubu Seniora w Sufczynie. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo osób starszych. Policjanci opowiedzieli, jakie metody stosują oszuści, by osiągnąć swój cel i pozbawić seniorów oszczędności. W trakcie prelekcji mundurowi przekazali najistotniejsze zasady, jakimi należy się kierować, aby nie stać się ofiarą oszusta.

W trakcie spotkania poruszono też temat różnego rodzaju pokazów, prezentacji czy innych usług pojawiających się na dynamicznie rozwijającym się rynku a dedykowanych szczególnie osobom starszym. Podkreślono jakie są ich prawa i w jakich sytuacjach mogą odstąpić od podpisanej i zawartej umowy. Zwrócono uwagę słuchaczy na niebezpieczeństwa związane z wpuszczaniem do domu akwizytorów czy oszustów działających innymi metodami. Dyskutowano o tym, co należy zrobić, aby ustrzec się przed utratą pieniędzy, jak temu przeciwdziałać i gdzie szukać pomocy w przypadku oszustwa czy nieuczciwych praktyk. Pamiętajmy, aby zawsze zweryfikować osoby oferujące nam do zakupu jakikolwiek sprzęt czy usługę. Złym doradcą jest też pośpiech, przy zakupach towaru czy usługi działajmy rozsądnie i rozważnie, zastanówmy się zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę.

KPP Brzesko