Właściciele wyjechali pozostawiając psa bez jedzenia i wody – jego losem zainteresowali się dzielnicowi

Dzielnicowi z gminy Dębno zainteresowali się losem czworonoga pozostawionego przez właścicieli bez opieki, którzy wyjechali nie pozostawiając mu jedzenia i wody. Pies, jak się okazało bez aktualnych szczepień, biegał swobodnie po ulicy zagrażając okolicznym mieszkańcom. Prowizoryczne schronienie z nieszczelnym dachem ustawione w nasłonecznionym miejscu było dalekie od warunków, w których powinno się trzymać zwierzę. Po zbadaniu przez lekarza weterynarii czworonóg trafił w ręce osoby, która zadeklarowała się o niego zadbać.

Wczoraj, 16 kwietnia br. dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku otrzymali informację, że w jednej z miejscowości gminy Dębno biega swobodnie pies, o którego nie dbają właściciele. Gdy policjanci dotarli na miejsce zwierzę było już przywiązane łańcuchem, jednak w domu nie zastali jego właścicieli. W rozmowie z sąsiadką mundurowi ustalili, że zwierzę nie jest szczepione i w obawie o bezpieczeństwo dzieci i mieszkańców przechodzących w pobliżu kobieta złapała psa i przypięła  go do łańcucha.  Okazało się, że zwierzak najprawdopodobniej od kilku dni nie dostawał jedzenia i wody a jego właściciele wyjechali nie prosząc nikogo o pomoc w doglądaniu i dokarmianiu jego. Policjanci na miejsce wezwali lekarza weterynarii, który zbadał zaniedbanego psa. Lekarz ocenił, że jego stan ogólny jest dobry, jednak warunki w jakich bytował pozostawiały wiele do życzenia. Nie wiadomo, jak długo zwierzę by przetrwało, gdyby informacja o tej sytuacji nie trafiła do dzielnicowych. Pies został zabrany i przekazany osobie, która zdecydowała się przyjąć go i  zaopiekować się nim. Policjanci w prowadzonym postępowaniu będą wyjaśniać, dlaczego właściciele dopuścili się takich zaniedbań.

Pamiętajmy, że zwierzęta odczuwają cierpienie tak samo jak człowiek. Traktowanie ich jak rzecz jest bezduszne. Należy im się odpowiednia ochrona i opieka. Zgodnie z art. 6 ustawy o ochronie zwierząt przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień poprzez m.in.:
– utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji,
– utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku,
– porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje.
Znęcanie nad zwierzętami zagrożone jest karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

KPP Brzesko

One thought on “Właściciele wyjechali pozostawiając psa bez jedzenia i wody – jego losem zainteresowali się dzielnicowi

  1. Czy jest ustawa nakazująca mieć ludziom zwierzęta? NIE MA! WIEC SKORO BIERZESZ ZWIERZE TO Z WŁASNEJ NIE PRZYMUSZONEJ WOLI wiec dbaj o niego! To nie jest tak że człowiekowi wszystko wolno, a nie którym chyba tak sie wydaje. Ci co go tak zostawili niech spróbują tak nie jeść i nie pić kilka dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *