Burmistrz Brzeska przekazał komendzie ogólnodostępny alkomat

Komenda Powiatowa Policji w Brzesku otrzymała ogólnodostępny alkomat zakupiony przez Urząd Miasta w Brzesku. Alkomat o wartości 2 tys. na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Brzesku mł. insp. Bogusława Chmielarza przekazał Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha. Oficjalne przekazanie alkomatu odbyło się  16 sierpnia br.

Urządzenie to przeznaczone jest dla osób, które przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdu chcą upewnić się czy nie pozostają pod działaniem alkoholu. Alkomat zamontowany zostanie w miejscu ogólnodostępnym, przy wejściu na teren jednostki.

Każdy kierowca, który będzie miał potrzebę skontrolowania swojego stanu trzeźwości będzie mógł udać się do budynku Komendy Powiatowej Policji w Brzesku przy ulicy Szczepanowskiej 53, podejść do zawieszonego na ścianie urządzenia i samodzielnie poddać się badaniu, gdzie po kilku sekundach uzyska potrzebną dla niego informację. Alkomat wyposażony jest w zrozumiałą dla każdego instrukcję obsługi i daje czytelny wynik w zakresie obecności alkoholu w organizmie badanego

Zdaniem Burmistrza Tomasza Latocha uruchomienie urządzenia przyczyni się do poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu brzeskiego.

Komendant mł. insp. Bogusław Chmielarz zwrócił również uwagę, że dotychczas to głównie dyżurni wykonywali badania stanu trzeźwości, jednak w sytuacjach, gdy na dyżurce było dużo pracy, trzeba było czekać na takie  badanie. Po zamontowaniu alkomatu, każda osoba, która nie będzie pewna swojego stanu trzeźwości będzie mogła przyjść do komendy i zbadać się za pomocą nowego urządzenia, bez angażowania mundurowych.

UWAGA: Jeśli alkomat podczas badania wykaże wynik od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu w organizmie, wówczas kierowca prowadzący samochód znajduje się „w stanie po użyciu alkoholu” i dopuszcza się wykroczenia określonego w art. 87§1 KW. Jeśli natomiast alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,5‰ alkoholu w organizmie, to stan kierowcy określany jest jako „nietrzeźwy”, a kierowca, który kieruje pojazdem z takim stężeniem alkoholu dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 178a§1 KK.

Policjanci przypominają, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod działaniem innego środka odurzającego jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy na okres od 3 lat oraz kara grzywny w wysokości od 5 tys. zł.

KPP Brzesko