BLACK FRIDAY- koniecznie przeczytaj !

Black Friday to hasło, na które spora część z nas traci głowę. Przez najbliższe dni sprzedawcy będą nas kusić super ofertami. Magia cen powoduje, że tracimy zdrowy rozsądek, stajemy się mniej czujni i ostrożni. Doskonale wiedzą o tym oszuści, którzy tylko czekają, by wzbogacić się naszym kosztem. Tworzą na Czarny Piątek podrabiane sklepy internetowe, w których wyjątkowo niskie ceny, zachęcają do zakupu. Takie oferty nie wzbudzają naszych podejrzeń – w końcu to okazja roku – Czarny Piątek.

Co zatem zrobić, aby wymarzone zakupy nie odbiły się nam czką?
Przed dokonaniem zakupu warto spojrzeć na stronę internetową trzeźwym i sceptycznym okiem:
1. Zweryfikuj jak długo sklep istnieje i jakie opinie o nim można znaleźć w sieci, jeżeli nie znajdziesz żadnych informacji, zastanów się nad zakupami.
2. W razie wątpliwości co do rzetelności sklepu, wybierz koniecznie opcję płatności przy odbiorze. Pamiętaj, że fałszywe sklepy narzucają tylko płatność przelewem.
3. Uważaj na socjotechnikę stosowaną na kupujących, fałszywe opinie rzekomych klientów na stronie sprzedawcy oraz różnego rodzaju zachęty, mające skłonić cię do natychmiastowego zakupu – np; sprzedano 158 telefonów po super cenie, zostało ostatnie 2 sztuki, a 25 klientów właśnie ogląda produkt.
4. Zweryfikuj dane rejestrowe i teleadresowe firmy, zwróć uwagę na regulamin, w tym na maksymalny czas dostawy towaru, może on wynosić nawet 2 miesiące – a to już po gwiazdce, o ile prezent w ogóle do ciebie trafi.
5. Porównaj zawartość strony sklepu z innymi sklepami, które znasz i do których masz zaufanie, zwróć uwagę na dokumenty formalne, regulaminy, dane firmy, dokumenty posprzedażne – strony oszustów często mają bardzo skromną zawartość strony, poza oczywiście sferą marketingową, mającą skłonić Cię do szybkiego zakupu.
6. Zwróć uwagę na oferowany towar – legalnie działające sklepy mają bogaty asortyment i tylko niektóre towary w obniżonych cenach. Sklep oszusta z reguły oferuje stosunkowo wąski asortyment, za to ceny wszystkich produktów są przecenione.
7. Jeżeli znaleziona oferta sklepu internetowego jest aż nazbyt atrakcyjna, a w sieci nie ma żadnych informacji o danym sklepie, nie możesz zapłacić za towar w opcji za pobraniem – zrezygnuj z zakupu, to może być najlepsza decyzja podczas Black Friday.
Bądźcie także czujni podczas zakupów w sklepach stacjonarnych. Pilnujcie portfeli i torebek. Nie spuszczajcie z oka kart płatniczych i pamiętajcie złodzieje lubią zatłoczone miejsca.
Życzymy wszystkim udanych i przede wszystkim bezpiecznych zakupów!!!