Uważaj! Motocykle na drodze

Od poniedziałku, 20 kwietnia nie ma już zakazu przemieszczania się, zatem dozwolona jest jazda w celach rekreacyjnych, także dla miłośników “dwóch kółek”. Oznacza to zwiększony ruch jednośladów na drogach.

M.in. do kierujących motocyklami odnosi się § 18 Rozporządzenia Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w którym czytamy: „Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568 i 695), ust i nosa.”.

Warto, mimo to posiadać przy sobie coś, czym będziemy mogli zasłonić usta i nos po zdjęciu kasku np. kominiarkę, komin, itp. Użytkownicy kasków otwartych, powinni zakrywać usta i nos.

Pamiętajmy, że podczas kontroli drogowej mamy obowiązek odsłonić twarz na prośbę policjanta w celu weryfikacji naszej tożsamości (§ 18. 4. przedmiotowego rozporządzenia).

Niezależnie od ładnej, słonecznej pogody i dobrych warunków na drodze, apelujemy do miłośników “dwóch kółek” oraz innych uczestników ruchu drogowego o rozwagę na drodze i dalekowzroczność w przewidywaniu zagrożeń. Doświadczenie pokazuje, że do wypadku wystarczy chwila nieuwagi, uszkodzenia nawierzchni drogi, utrata koncentracji czy gwałtownie wykonany manewr. Do rozwagi i zachowania zgodnego z kodeksem drogowym obowiązani są również inni użytkownicy dróg. Zwłaszcza w sytuacji włączania się do w ruchu, czy na skrzyżowanych i innych przecięciach kierunków ruchu starajmy się dobrze oceniać prędkość nadjeżdżającego jednośladu (trudniej jest ocenić prędkość stosunkowo niewielkiego obiektu – jednośladu, a jak obserwujemy, często do wypadków z motocyklistami dochodzi w sytuacji włączania się do ruchu – tuż przed nadjeżdżającym jednośladem).