Uważajmy na oszustów działających metodą na “córkę” i na “policjanta”

Dzięki publikacjom ostrzeżeń w mediach i działaniom profilaktycznym policjantów rośnie społeczna świadomość zagrożeń. W ostatnich dniach przestępcy działający metodą “na córkę” i “na policjanta” uaktywnili się chcąc oszukać mieszkańców powiatu brzeskiego. 

W piątek i sobotę, 4 i 5 września br., oszuści podający się za członka rodziny i policjantów zadzwonili do mieszkańców powiatu brzeskiego próbując wyłudzić od nich oszczędności życia. Na numery ich telefonów stacjonarnych dzwoniła kobieta, podająca się za córkę informując, że spowodowała wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym. Często, aby uwiarygodnić historię oszustka słuchawkę przekazywała innej osobie podszywającej się za policjanta, który twierdził, że jeśli rozmówcy nie zapłacą pieniędzy, to ta bliska osoba zostanie zatrzymana. Żądane przez oszustów „kaucje” opiewały na kwoty od 125 000 zł do 180.000 zł. Na szczęście żadna z tych osób nie dała się nabrać.

PAMIĘTAJMY !
Zachowaj czujność. Fakt rozmowy z policjantem można potwierdzić, rozłączając się i dzwoniąc do komendy. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.
Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu. Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy niezwłocznie powiadomić POLICJĘ, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

_______________________________
KPP Brzesko