Seniorze nie daj się oszukać

Brzescy policjanci apelują do osób starszych, za pośrednictwem wojewódzkiej akcji „Policja ostrzega!!! Seniorze nie daj się oszukać aby nie wpuszczały do mieszkań obcych osób!

Z uwagi na powtarzające się co jakiś czas próby oszukania osób starszych coraz to nowszymi metodami na przykład: „na członka rodziny”, „na policjanta”, „na urzędnika”, „pracownika banku” czy „personel medyczny”,  Policja przypomina, że ludzie starsi są tą grupą, która jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo stania się ofiarą oszustwa lub kradzieży. Wynika to przede wszystkim z braku czujności i dużej empatii, nawet do obcych.

Brzescy policjanci, aby dotrzeć do jak największej grupy odbiorów docierają za pośrednictwem punków szczepień przeciwko koronawirusowi do seniorów. Za pomocą rozwieszonych w przychodniach i placówkach medycznych plakatów starają się ostrzec seniorów, którzy najczęściej padają ofiarami przestępstw by nie dały się nabrać na żadną z metod działania oszustów w celu wyłudzenia pieniędzy  od osób starszych.

Niestety łatwowierność osób starszych często powoduje, że to właśnie oni stają się łatwym celem dla sprawców przestępstw, w tym kradzieży i oszustw. Osoby w starszym wieku nie są jednak bezbronne. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by nie stać się ofiarą złodzieja czy oszusta:

UWAŻAJ, GDY KTOŚ DO CIEBIE DZWONI I PROSI O PIENIĄDZE, PONIEWAŻ:

– jest w trudnej sytuacji życiowej,

– Twój krewny uniknie kary więzienia,

– musisz pomóc w tajnej akcji policyjnej,

– Twoje pieniądze w banku są zagrożone.

 

ABY NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ PRZESTĘPSTWA:

– upewnij się czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje,

– nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz,

– nie pozostawiaj pieniędzy w miejscach wyznaczonych przez oszustów,

– nie podawaj żadnych danych przez telefon.

 

PAMIĘTAJ:

– Policja NIGDY nie informuje przez telefon o prowadzonych przez siebie sprawach,

– Policja NIGDY nie pobiera pieniędzy od obywateli,

– w razie wątpliwości zadzwoń na 112

Każdy kto spotkania się z opisanymi sposobami działania powinien natychmiast powiadomić o tym fakcie Policję.