Płonący samolot pod szpitalem w Brzesku – ćwiczenia służb 24.09.2021

Dnia 24 września 2021 r. około godziny 12:00 na terenie Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brzesku odbyły się ćwiczenia ratowniczo – gaśnicze wraz z organizacją próbnej ewakuacji budynku szpitala.

Symulowane zdarzenie miało miejsce na terenie lądowiska przy SP ZOZ w Brzesku, gdzie doszło do katastrofy małego samolotu turystycznego „awionetki”. Pierwsze działania alarmowe i gaśnicze podjęli pracownicy sekcji administracyjno-technicznej.

Następnie przybyłe na miejsce zdarzania zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz Zespoły Ratownictwa Medycznego podjęty działania ratownicze wobec dwóch osób poszkodowanych które podróżowały samolotem. Po zabezpieczeniu poszkodowanych przez ZRM i stwierdzeniu obecności SARS Cov-2, zostali oni przetransportowani do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na obszar izolacyjno – zakaźny.

Kolejnym założeniem w trakcie ćwiczeń była informacja o powstaniu pożaru w pawilonie A na poziomie 1 piętra. Tym samym działania ratownicze przeniosły się do budynku szpitala gdzie wdrożono procedurę ewakuacji pacjentów z zagrożonej strefy pożarowej.

Głównymi założeniami ćwiczeń było:

  • Przypomnienie i sprawdzenie procedury na wypadek pojawienia się pożaru na terenie SP ZOZ Brzesko i lądowiska.
  • Sprawdzenie warunków i organizacji ewakuacji z budynku szpitala.
  • Ocena zachowania się osób odpowiedzialnych za prowadzenie ewakuacji.

W działaniach uczestniczyli: ZRM, SOR, PSP, Policja.

_____________________________
PSP Brzesko