„KARAMBOL” W POWIECIE BRZESKIM

W Brzesku na ul. Bujaka dochodzi do zderzenia dwóch samochodów osobowych z autobusem wycieczkowym. Po uderzeniu autobus przewraca się na bok poza jezdnię, w pojeździe jest kilkadziesiąt osób poszkodowanych. Jedna z osobówek leży na dachu, w obu samochodach są zakleszczeni ranni. W trakcie udzielania pomocy poszkodowanym dochodzi do kolejnego zdarzenia. Kierujący samochodem dostawczym próbując ominąć wypadek uderza w drzewo, samochód zaczyna się palić, a następnie las. Istnieje zagrożenie, że pożar rozprzestrzeni się na cały kompleks leśny i pobliskie zabudowania – to scenariusz wczorajszych (21.09) ćwiczeń pk. Karambol, zainicjowanych przez Państwową Straż Pożarną w Brzesku, które miały na celu doskonalenie współdziałania służb ratunkowych.

O całym zdarzeniu zostają powiadomione służby, trwa akcja ratownicza, uwalnianie osób z pojazdów i udzielanie pomocy poszkodowanym. Policjanci m.in. odgradzają teren nie dopuszczając osób postronnych, pomagają w ewakuacji osób poszkodowanych, zapewniają drożność dróg dojazdowych i wyznaczają objazdy, informują ludność o miejscowym zagrożeniu (pożar). Ponadto ustalają przyczyny zdarzenia oraz zabezpieczają ślady na miejscu. W działania zaangażowana jest Policja, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Zespół Ratownictwa Medycznego, Starosta Brzeski i pracownicy Starostwa Powiatowego w Brzesku oraz obserwatorzy z innych instytucji z powiatu brzeskiego.

Celem ćwiczenia było doskonalenie współdziałania służb i instytucji wspomagających podczas zdarzenia masowego oraz doskonalenie kierowania działaniami ratowniczymi w trakcie wypadku z dużą ilością osób poszkodowanych. Podczas działań sprawdzono m.in. system alarmowania i powiadamiania służb, organizacji sztabu i współdziałania ze służbami, organizacji łączności i systemu wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi służbami.

Opracowanie: KPP Brzesko