POLICJANCI Z KRAKOWA I BRZESKA UCZESTNICZYLI W PIKNIKU WOJSKOWYM

Miniona niedziela w brzeskiej Słotwinie upłynęła w duchu patriotycznym. W piknik wojskowy połączony z oficjalnym odsłonięciem największego muralu patriotycznego w Małopolsce zaangażowało się wiele służb mundurowych, które m.in. na co dzień ratują ludzkie życie, zdrowie i mienie czy strzegą bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. W tym ogromnym przedsięwzięciu wzięli też udział brzescy i krakowscy policjanci chcąc przybliżyć specyfikę swojej służby.

Dnia 6 listopada br. w Brzesku – Słotwinie odbyła się uroczystość odsłonięcia muralu upamiętniającego wydarzenia z 5 września 1939 roku. Zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło parlamentarzystów, samorządowców, służb mundurowych oraz mieszkańców Brzeska, mogli oglądać przepiękny, potężny mural nawiązujący do historii Wojska Polskiego.

Jestem zaszczycony tym, iż mogę wziąć udział w takiej uroczystości. Szczególnie jest to dla mnie ważne wydarzenie, gdyż jestem mieszkańcem ziemi słotwińskiej, a losy mojej rodziny, moich przodków, związane są z historią polskiego oręża. Cieszę się, że są ludzie, dla których historia polskiego narodu, dla których jego martyrologia jest niezmiernie ważna. Symbole takie jak ten mural zmuszają nas do zatrzymania się i zastanowienia nad naszą historią – mówił w przemówieniu Komendant Powiatowy Policji w Brzesku insp. Bogusław Chmielarz

Na uczestników pikniku czekało wiele atrakcji, w tym pokazy służb mundurowych, występy artystyczne oraz koncerty orkiestr dętych. Policjanci z Krakowa i Brzeska chcąc przybliżyć specyfikę swojej służby przygotowali pokaz sprzętu. Chętnych, żeby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie nie brakowało. Mundurowi przy okazji wręczali uczestnikom pikniku kamizelki odblaskowe z napisem „Bezpieczni po zmroku”. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się radiowozy i motocykl policyjny brzeskiej drogówki, za kierownicą, których można było zasiąść. W przedsięwzięciu wzięli też udział policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, prezentując nowoczesny radiowóz i promując bezpieczne zachowania wśród uczestników ruchu drogowego. Największą atrakcją okazał się zdalnie sterowany przez policyjnych minerów-pirotechników z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Krakowa robot do transportu ładunków wybuchowych. Maszyna wyposażona w kołowo-gąsienicowe podwozie może poruszać się m.in. na piasku i schodach. Oczami operatora-robota są kamery zamontowane na maszynie, z których obraz wyświetlany jest na ekranie przenośnego pulpitu sterującego. Uczestnicy mogli zobaczyć  kombinezon antyodłamkowy, który chroni policjantów przed skutkami ewentualnych eksplozji. Waga kombinezonu to około 50 kilogramów i aby go założyć, potrzebna jest pomoc kolegów z zespołu.

Opracowanie: KPP Brzesko