28-LATEK WYŁUDZAŁ ODSZKODOWANIA KOMUNIKACYJNE

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą brzeskiej komendy, zatrzymali 28-letniego mieszkańca powiatu brzeskiego, który wyłudzał na podstawie podrobionych dokumentów nienależne odszkodowania z tytułu ubezpieczeń autocasco.

28-latek był właścicielem luksusowego pojazdu marki Lexus, który został przez niego zakupiony i sprowadzony do Polski w stanie uszkodzonym w 2017 roku. Mężczyzna we własnym zakresie dokonał naprawy pojazdu, po czym ubezpieczył go w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych, wykupując m.in. polisę AC. Posiadając dokumentację fotograficzną potwierdzającą uszkodzenia pojazdu sprzed naprawy, pod koniec 2019 roku mężczyzna próbował wyłudzić od kilku firm ubezpieczeniowych kwotę przeszło 100 000 zł zawiadamiając o zaistniałych poza granicami kraju fikcyjnych zdarzeniach drogowych z jego udziałem, w wyniku których uszkodzeniu miał ulec należący do niego pojazd. Swojego celu mężczyzna nie osiągnął z uwagi na negatywne decyzje ubezpieczycieli. Nie zraziło go to. Zmienił jedynie swój sposób działania, który teraz polegał na tym, że dokonywał przerobień  dokumentów w postaci potwierdzeń zakupów części samochodowych oraz dokumentu w postaci faktury VAT wystawionej przez serwis samochodowy za wykonaną usługę naprawczą. Przerabianymi przez siebie dokumentami posługiwał się podczas kolejnych zgłaszanych ubezpieczycielom fikcyjnych zdarzeń komunikacyjnych, wyłudzając w ten sposób nienależne mu odszkodowanie z tytułu posiadanego ubezpieczenia AC.

Podejrzany wyłudził od ubezpieczycieli blisko 24 000 zł, natomiast kwota jaką próbował wyłudzić to blisko 110 000 złotych. Zgromadzony przez brzeskich śledczych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 28-latkowi łącznie 14 zarzutów, za które grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Pod koniec  lipca 2023 r. w powyższej sprawie skierowano akt oskarżenia do sądu.

Opracowanie: KPP Brzesko