Ćwiczenia jednostek OSP na ternie gminy Iwkowa – relacja JRG Brzesko

W dniu 8 grudnia 2023 r. w godzinach 16:00 – 21:00 na terenie Gminy Iwkowa odbyły się ćwiczenia w których udział brali strażacy z jednostek z gminy Iwkowa i Czchów łącznie 8 zastępów.

Rolą ćwiczeń było doskonalenie umiejętności z zakresu działań poszukiwawczo- ratowniczych i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie wychłodzonej, nieprzytomnej.

Szkolnie rozpoczęło się wykładem na temat hipotermii i postepowania z poszkodowanym wg. zasad Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Kolejnym etapem były zajęcia praktyczne które polegały na odnalezieniu poszkodowanego w terenie trudno dostępnym który doznał  urazu nogi i wezwał pomoc. Po odnalezieniu należało go ewakuować do miejsca gdzie dotarł Zespół Ratownictwa Medycznego.

Każda jednostka oceniana była wg. indywidulanej karty której dokonywali ratownicy medyczni pełniący służbę w KP PSP Brzesko. Doskonalono również techniki poruszania się pojazdami typu quad po śniegu. Ćwiczenia praktyczne odbywały się przy ujemnej temperaturze i pokrywie śnieżnej wynoszącej kilkanaście centymetrów. Ostatnim elementem ćwiczeń było podsumowanie, umówienie trudności  i wypracowanie wniosków które pomogą lepiej przygotowywać tego typu interwencji.

Opracowanie: st. kpt. Paweł Machał / Zdjęcia: www.gov.pl/web/kppsp-brzesko