Zmienne, jesienne warunki na drogach – policjanci apelują o ostrożność

Okres jesienny niesie ze sobą zmienne warunki pogodowe, a co za tym idzie i drogowe. Brzescy policjanci apelują  do kierowców o ostrożność, rozwagę i dostosowanie prędkości do warunków drogowych.

Wcześniej zapadający zmrok, poranne mgły i często związana z tym ograniczona widoczność nie sprzyja kierowcom. Prowadzenie samochodu w takich warunkach wymaga od kierującego zdecydowanie większej koncentracji uwagi i czujności podczas jazdy. Pamiętajmy, aby jechać z prędkością pozwalającą na szybką reakcję i panowanie nad pojazdem, nawet wówczas kiedy niespodziewanie na naszej drodze napotkamy na przeszkodę. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to najczęstsze przyczyny wypadków.

W okresie jesiennym najbardziej zagrożoną grupą użytkowników dróg są piesi i rowerzyści. Policjanci apelują do tych uczestników ruchu drogowego, aby poruszając się po zmroku używali elementów odblaskowych. Jak ważną spełniają one funkcję na drodze wie każdy kierujący, który uniknął potrącenia zauważonego wcześniej pieszego czy rowerzysty właśnie dzięki odblaskom. Zapewniają one przede wszystkim widoczność, jak również dają czas na reakcję kierowcy. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybko zapada zmrok oraz panują złe warunki atmosferyczne. Pamiętajmy, że po zmierzchu, bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni z odległości zaledwie 20-30 metrów.  Odblaski sprawią, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nadjeżdżającego samochodu z odległości aż kilkuset metrów.

_____

KPP Brzesko