Szczyt klimatyczny ONZ . Pamiętajmy o czasowym zakazie noszenia broni w Małopolsce i na Śląsku

Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA od  1 do  15 grudnia 2018 r.  na terenie województwa śląskiego i małopolskiego obowiązuje zakaz noszenia wszelkiego rodzaju broni. Jak się okazuje, nie wszyscy o tym jednak wiedzą lub pamiętają.

3 grudnia 2018 r., Komenda Powiatowa Policji w Krakowie otrzymała zgłoszenie z Oddziału Celnego w porcie lotniczym  Kraków-Balice o mężczyźnie, który przewoził sztucer myśliwski wraz z 40 sztukami amunicji. Ustalono, że to 68-letni mieszkaniec Katowic, który  przyleciał  z USA. Miał on pozwolenie na broń wydane przez śląską policję jak również zgodę na jej czasowy wywóz  za granicę. Mężczyzna, który właśnie  wrócił po kilku tygodniach do Polski nie wiedział jednak, że  w Małopolsce i na Śląsku od 1 grudnia br. czasowo zakazano noszenia broni i jej przemieszczania.  Nie umknęło to uwadze funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, którzy sprawę przekazali Policji.  Policjanci  przejęli  broń od myśliwego i złożyli ją na przechowanie do  magazynu KWP w Krakowie. Mężczyzna odzyska swój sztucer po okresie obwiązywania przedmiotowego zakazu.

Pamiętajmy o czasowym zakazie noszenia broni (zakaz nie dotyczy służb ochrony, ochrony misji dyplomatycznych, itp.) Zakazem jest objęta m.in. broń palna (bojowa, myśliwska, sportowa, gazowa, alarmowa i sygnałowa), broń pneumatyczna, miotacze gazu, broń biała (ostrza ukryte, kastety, nunczako), pałki posiadające zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierające wkładki z takiego materiału,  pałki wykonane z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujące kij bejsbolowy, broń cięciwowa w postaci kusz, przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.
Niezastosowanie się do zakazu grozi karą grzywny do 5 tys. złotych (art. 51 ust. 2 pkt 10 ustawy o broni i amunicji).
Więcej informacji dotyczących zakazu noszenia broni pod linkiem: http://malopolska.policja.gov.pl/pl/komunikaty/czasowy-zakaz-noszenia-broni-0

 

_________
KPP Brzesko