Milionowe zagrożenie zostało naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

W dniu 24 stycznia 2019 r. na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało naniesione 1 000 000. zagrożenie. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje na terenie całego kraju od ponad dwóch lat i od początku cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony użytkowników. Do korzystania z niej zachęca powszechny dostęp do aplikacji, intuicyjny interfejs, gwarancja zachowania anonimowości i zapewnienie ze strony Policji, że każde zgłoszenie jest poważnie traktowane i sumiennie sprawdzane.

W celu zapoznania się z zagrożeniami lub z zamiarem wskazania zagrożenia występującego w miejscu swojego zamieszkania, pracy czy wypoczynku dotychczas Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa odwiedziło ponad półtora miliona użytkowników. Statystycznie zagrożenie na Mapie nanoszone jest co niespełna półtorej minuty. Średnio co 5 minut zgłaszane jest zagrożenie dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości czy nieprawidłowego parkowania. Daje to średnio na dobę 1054 zagrożenia wskazywane przez użytkowników działających w trosce o wspólne bezpieczeństwo.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została opracowana wspólnie z mieszkańcami i dla mieszkańców. W trakcie jej funkcjonowania dokonywane były zmiany zarówno w zakresie funkcjonalności jak i dostępnych do wyboru kategorii zagrożeń. Wszystkie te działania były efektem wniosków użytkowników zgłaszanych za pośrednictwem skrzynki mailowej kmzb@policja.gov.plczy też bezpośrednio policjantom.

Obecnie planowane są kolejne modyfikacje aplikacji ułatwiające korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Milionowe zagrożenie zostało naniesione w powiecie legionowskim w gminie Wieliszew i dotyczyło dzikiego wysypiska śmieci. Nie będzie ono jednak wyjątkowo traktowane przez Policję i jak każde inne zostanie rzeczowo zweryfikowane i w przypadku potwierdzenia zostaną podjęte niezwłocznie działania w celu jego wyeliminowania.

Przy tej okazji Komenda Główna Policji składa wyrazy podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dziś wiemy, że dzięki temu projektowi udało się wyeliminować wiele zagrożeń mających wpływ na poczucie bezpieczeństwa lokalnych społeczności, a kolejne sprawy są w trakcie rozwiązywania. „Podziel się swoimi spostrzeżeniami”, „Reaguj na zagrożenia”, w efekcie czego „Możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo w Twojej okolicy” to już nie tylko hasła zachęcające do skorzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, ale realne reakcje ludzi działających w poczuciu potrzeby podnoszenia poczucia bezpieczeństwa.

(Biuro Prewencji KGP)