INNOWACYJNA OPERACJA W BRZESKIM SZPITALU

W przyszłym tygodniu dr n. med. Jakub Florek, który specjalizuje się w zabiegach z zakresu chirurgii ręki, wykona artrozę wewnątrz nadgarstkową przy użyciu płytki blokowanej. To trzeci tego typu zabieg w Polsce z wykorzystaniem płytki tego rodzaju.

Operowany będzie pacjent, który od wielu lat skarżył się na bóle nadgarstka. Były tak silne, że mężczyzna nie był w stanie nie tylko normalnie funkcjonować, ale także pracować zawodowo. Silne środki bólowe pomagały tylko na chwilę.

Lekarze z brzeskiego szpitala szukali rozwiązania, które pomoże pacjentowi. W grę wchodziła operacja. Zdecydowano się na innowacyjny zabieg. Zostanie do niego wykorzystana niewielka okrągła płytka wyprodukowana przez jedną z polskich firm medycznych na podstawie wskazówek dr n. med. Jakuba Florka.
Zabieg zostanie wykonany w przyszłym tygodniu. Operacja podzielona na kilku etapów, ma trwać 2,5 godziny.
– Podczas niej usuniemy uszkodzoną kość łódeczkowatą i powierzchnię stawowe czterech kości, a następnie założymy płytkę, która połączy te kości w jedną – wyjaśnia dr n. med. Jakub Florek.

Po zabiegu pacjent będzie miał na 6 tygodni założony gips, później musi nosić jeszcze stabilizator. Po trzech miesiącach może wrócić do pracy i życia bez bólu.

Artroza wewnątrz nadgarstkowa przy użyciu płytki blokowanej to nie jedyny nowatorski zabieg, który zostanie wykonany w brzeskim szpitalu. Dr n. med. Jakub Florek przeprowadził też dwuetapową rekonstrukcję zastarzałego uszkodzenia ścięgien zginaczy ręki przy użyciu protezy dobranej specjalnie dla chorego.

Fot. dr n. med. Jakub Florek / SPZOZ Brzesko