„Coś Was łączy? Zrób test na HIV”. Policjanci z Brzeska wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej.

W ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Coś Was łączy? Zrób test na HIV” policjanci Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Brzesku wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno– Epidemiologicznej w Brzesku oraz przedstawicielem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym, w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku.

Głównym celem spotkania było uświadomienie młodzieży, że miłość to odpowiedzialność za siebie i swojego partnera. Z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej uczniowie utrwalili sobie wiadomości odnośnie zakażenia HIV. Objaśniono uczniom, iż zakażenie HIV nie daje charakterystycznych objawów, dlatego, aby wykluczyć zakażenie wirusem należy zrobić test diagnostyczny. Ponadto osoby, które uległy zakażeniu mogą zachorować na AIDS, które jest końcowym etapem nieleczonego zakażenia HIV. W związku z tym, że choroba jest zakaźna omówiono również, w jaki sposób można zarazić się wirusem HIV oraz w jaki sposób się nie zarażamy.

Akcji przygotowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS  w ramach kampanii edukacyjnej „Coś Was łączy? Zrób test na HIV”, zachęca do poznania swojego statusu serologicznego oraz upowszechnia informacje na temat HIV/AIDS i sposobów zmniejszania ryzyka zakażenia.

Strona internetowa kampanii zawiera informacje o HIV i AIDS, które warto znać by móc zapobiegać zakażeniu lub podjąć decyzję o wykonaniu testu w kierunku HIV. Celem przedsięwzięcia i towarzyszącej mu kampanii „Coś was łączy? Zrób test na HIV” jest umożliwienie bezpłatnego i anonimowego wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV jak największej liczbie osób. Lepiej jest wykonać test i poznać swój status serologiczny, niż żyć z HIV nie wiedząc o tym. Dzięki regularnie przyjmowanym lekom osoby zakażone mogą mieć dobrą jakość życia i mieć zdrowe dzieci. Osoba, która wie, że jest zakażona HIV, ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Gdzie można zrobić test?

Test, bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo, można zrobić w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD)

Poradnia Internetowa HIV/AIDS

Szukasz odpowiedzi na trudne pytania związane z HIV/AIDS? Potrzebujesz informacji? Pomogą Ci i odpowiedzą na każde Twoje pytanie specjaliści Poradni Internetowej HIV/AIDS utworzonej przez Krajowe Centrum ds. AIDS Agendę Ministra Zdrowia.

Telefon Zaufania HIV/AIDS

Jeśli masz pytania, wątpliwości lub obawy związane z zakażeniem HIV i z AIDS, zapraszamy do skorzystania z Telefonu Zaufania HIV/AIDS pod numerem 801 888 448* lub 22 692 82 26* połączenie płatne tylko za pierwszą minutę.

KPP Brzesko