W brzeskiej jednostce dostępny jest defibrylator AED

Komenda Powiatowa Policji w Brzesku otrzymała urządzenie ratujące życie – defibrylator AED. Sprzęt jest łatwy w obsłudze i krok po kroku instruuje nas, jakie czynności trzeba wykonać w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

Defibrylator AED (Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny) to urządzenie, które poprzez elektrody połączone do ciała pacjenta analizuje rytm serca i w razie potrzeby jest w stanie dostarczyć do niego impuls elektryczny. Celem defibrylacji (wyładowania) jest przywrócenie prawidłowego rytmu serca poszkodowanego.

Sprzęt składa się z jednostki centralnej zasilanej baterią oraz z kompletu elektrod wraz z kablami. Dzięki zaawansowanej technologii, po przyklejeniu do klatki piersiowej ofiary dwóch elektrod (pod prawym obojczykiem i na lewym boku poniżej serca), defibrylator sam wydaje instrukcje postępowania. Dzięki temu urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i pomocne, ponieważ samo instruuje, jakie kroki powinna podjąć osoba ratująca życie. Wyświetlając polecenia na ekranie oraz głosowo, urządzenie przejmuje nadzór nad akcją ratunkową. Analizuje rytm serca poszkodowanego (EKG) i decyduje o tym, czy przeprowadzenie defibrylacji jest konieczne, czy należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Sprzęt dostępny jest całodobowo u dyżurnych w brzeskiej komendzie, w razie potrzeby może go użyć każda osoba ratująca komuś życie.

KPP Brzesko