Spotkania profilaktyczne z wykorzystaniem walizki edukacyjnej

Policjanci z Brzeska w ramach kampanii edukacyjno-profilaktycznej pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają” spotykają się z rodzicami i nauczycielami uwrażliwiając ich na zagrożenia związane z zażywaniem środków odurzających. Podczas prelekcji funkcjonariusze wykorzystują walizki edukacyjne wyposażone w imitację środków psychoaktywnych i przyrządów służących do ich zażywania czy ukrycia.

Wczoraj, 29 maja br. sierż. szt. Monika Lis z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii spotkała się z rodzicami i nauczycielami Szkoły Podstawowej w Iwkowej. Przekazując wiedzę na temat środków odurzających policjantka wykorzystała walizkę edukacyjną, która do brzeskiej jednostki trafiła w lutym tego roku. Nie każdy dorosły wie jak wyglądają popularne środki odurzające i w czym je można dla niepoznaki przechowywać. Stąd też prezentowana walizka edukacyjna jest niezwykle w tym temacie przydatna. Zawiera przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji narkotyków. Zawiera również substancje, które do złudzenia przypominają różnego rodzaju środki odurzające. Dzięki temu edukacja rodziców, pedagogów i opiekunów jest o wiele łatwiejsza za pomocą tego narzędzia.

Policjantka podczas swojego wystąpienia omówiła najczęstsze powody sięgania przez młodzież po środki psychoaktywne, zasygnalizowała, jakie objawy czy sposób zachowania powinien wzbudzić podejrzenia. Wskazała też jak należy się zachować i co zrobić, jeśli na podstawie obserwacji zrodzi się podejrzenie, że dziecko zażywa narkotyki czy dopalacze. Funkcjonariuszka przekazała numery telefonów pod, którymi osoby potrzebujące wsparcia mogą uzyskać pomoc.

Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:

  • ​wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
  • złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
  • stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;
  • zmiana nawyków żywieniowych – brak apetytu lub objadanie się;
  • kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
  • próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
  • nieuzasadnione ataki złości, agresji;
  • wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
  • wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
  • pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
  • zmiana zapachu ciała.

Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć:

  • bóle głowy, migrena;
  • kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;
  • agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;
  • nudności, wymioty, biegunka;
  • zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;
  • reakcje alergiczne;
  • myśli samobójcze, omamy;
  • napady leku, halucynacje;
  • nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.

Gdzie szukać pomocy:

800 060 800  Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12  Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *