Jak nie dać się oszukać – spotkanie policjantów z seniorami

Uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarami przestępstwa oraz zwiększenie ich świadomości na temat metod działania sprawców to główny cel spotkań profilaktycznych policjantów z osobami starszymi. Funkcjonariusze edukują seniorów w zakresie bezpiecznych zachowań, szczególnie przestrzegając przed oszustwami metodami „na policjanta” i „na wnuczka”.

Przestępców, którzy wciąż próbują różnymi metodami oszukać osoby starsze nie brakuje. Świadomość seniorów, jeśli chodzi o popularne metody „na policjanta”, „na wnuczka” jest duża, głównie dzięki apelom w mediach, ale też przede wszystkim dzięki licznym spotkaniom policjantów z osobami starszymi.  Tym razem funkcjonariusze z Brzeska spotkali się z Dziennego Domu Opieki Medycznej w Brzesku. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo osób starszych. Policjanci opowiedzieli, jakie metody stosują oszuści, by osiągnąć swój cel i pozbawić seniorów oszczędności. W trakcie prelekcji mundurowi przekazali najistotniejsze zasady, jakimi należy się kierować, aby nie stać się ofiarą oszusta.

W trakcie spotkania poruszono też temat różnego rodzaju pokazów, prezentacji czy innych usług pojawiających się na dynamicznie rozwijającym się rynku a dedykowanych szczególnie osobom starszym. Podkreślono jakie są ich prawa i w jakich sytuacjach mogą odstąpić od podpisanej i zawartej umowy. Zwrócono uwagę słuchaczy na niebezpieczeństwa związane z wpuszczaniem do domu akwizytorów czy oszustów działających innymi metodami. Dyskutowano o tym, co należy zrobić, aby ustrzec się przed utratą pieniędzy, jak temu przeciwdziałać i gdzie szukać pomocy w przypadku oszustwa czy nieuczciwych praktyk. Pamiętajmy, aby zawsze zweryfikować osoby oferujące nam do zakupu jakikolwiek sprzęt czy usługę. Złym doradcą jest też pośpiech, przy zakupach towaru czy usługi działajmy rozsądnie i rozważnie, zastanówmy się zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę.

Policjanci poruszyli także temat niebezpieczeństw związanych z ruchem drogowym oraz zachowań, jakich seniorzy powinni unikać na drodze. Przypomnieli, że wraz z kolejną świeczką pojawiającą się na torcie zachodzą w nas zmiany. Z wiekiem może spowalniać się czas reakcji, nasza koncentracja jest mniejsza, mogą pojawiać się problemy ze wzrokiem lub słuchem. Gdy bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego leży w naszych rękach, zdrowie i stan psychofizyczny mają ogromne znaczenie za kierownicą.

Pamiętajmy, że także lekarstwa przyjmowane przez kierowców mogą mieć wpływ na zdolność kierowania. Stąd zawsze należy zapoznać się z ostrzeżeniami na etykietach czy ulotkach. Ważne jest, aby wiedzieć czy przyjmowane leki nie zaburzają naszych zdolności psychofizycznych np. nie powodują senności, nie zaburzają widzenia.

KPP Brzesko