Jak nie dać się oszukać – spotkanie policjantów z seniorami

Uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarami przestępstwa oraz zwiększenie ich świadomości na temat metod działania sprawców to główny cel spotkań profilaktycznych policjantów z osobami starszymi. Funkcjonariusze edukują seniorów w zakresie bezpiecznych zachowań, szczególnie przestrzegając przed oszustwami metodami „na policjanta” i „na wnuczka”.

Przestępców, którzy wciąż próbują różnymi metodami oszukać osoby starsze nie brakuje. Świadomość seniorów, jeśli chodzi o popularne metody „na policjanta”, „na wnuczka” jest duża, głównie dzięki apelom w mediach, ale też przede wszystkim dzięki licznym spotkaniom policjantów z osobami starszymi.  Tym razem funkcjonariusze z Brzeska spotkali się z Dziennego Domu Opieki Medycznej w Brzesku. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo osób starszych. Policjanci opowiedzieli, jakie metody stosują oszuści, by osiągnąć swój cel i pozbawić seniorów oszczędności. W trakcie prelekcji mundurowi przekazali najistotniejsze zasady, jakimi należy się kierować, aby nie stać się ofiarą oszusta.

W trakcie spotkania poruszono też temat różnego rodzaju pokazów, prezentacji czy innych usług pojawiających się na dynamicznie rozwijającym się rynku a dedykowanych szczególnie osobom starszym. Podkreślono jakie są ich prawa i w jakich sytuacjach mogą odstąpić od podpisanej i zawartej umowy. Zwrócono uwagę słuchaczy na niebezpieczeństwa związane z wpuszczaniem do domu akwizytorów czy oszustów działających innymi metodami. Dyskutowano o tym, co należy zrobić, aby ustrzec się przed utratą pieniędzy, jak temu przeciwdziałać i gdzie szukać pomocy w przypadku oszustwa czy nieuczciwych praktyk. Pamiętajmy, aby zawsze zweryfikować osoby oferujące nam do zakupu jakikolwiek sprzęt czy usługę. Złym doradcą jest też pośpiech, przy zakupach towaru czy usługi działajmy rozsądnie i rozważnie, zastanówmy się zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę.

Policjanci poruszyli także temat niebezpieczeństw związanych z ruchem drogowym oraz zachowań, jakich seniorzy powinni unikać na drodze. Przypomnieli, że wraz z kolejną świeczką pojawiającą się na torcie zachodzą w nas zmiany. Z wiekiem może spowalniać się czas reakcji, nasza koncentracja jest mniejsza, mogą pojawiać się problemy ze wzrokiem lub słuchem. Gdy bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego leży w naszych rękach, zdrowie i stan psychofizyczny mają ogromne znaczenie za kierownicą.

Pamiętajmy, że także lekarstwa przyjmowane przez kierowców mogą mieć wpływ na zdolność kierowania. Stąd zawsze należy zapoznać się z ostrzeżeniami na etykietach czy ulotkach. Ważne jest, aby wiedzieć czy przyjmowane leki nie zaburzają naszych zdolności psychofizycznych np. nie powodują senności, nie zaburzają widzenia.

KPP Brzesko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *