W trosce o bezpieczeństwo seniorów – praktyczne wskazówki brzeskich policjantów

Uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarami przestępstwa oraz zwiększenie ich świadomości na temat metod działania sprawców to główny cel spotkań profilaktycznych. Policjanci z Brzeska wykorzystują każdą okazję, by edukować seniorów w zakresie bezpiecznych zachowań, nie tylko, jeśli chodzi o oszustwa, ale także ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Przestępców, którzy wciąż próbują różnymi metodami oszukać osoby starsze nie brakuje. Świadomość seniorów, jeśli chodzi o popularne metody „na policjanta”, „na wnuczka” jest duża, głównie dzięki apelom w mediach, ale też przede wszystkim dzięki licznym spotkaniom policjantów z osobami starszymi.  Wczoraj, 9 października 2019 r. funkcjonariusze z Brzeska spotkali się z członkami Rady Seniorów w Brzesku. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo osób starszych. Policjanci opowiedzieli, jakie metody stosują oszuści, by osiągnąć swój cel i pozbawić seniorów oszczędności. W trakcie prelekcji mundurowi przekazali najistotniejsze zasady, jakimi należy się kierować, aby nie stać się ofiarą oszusta. W trakcie spotkania poruszono też temat różnego rodzaju pokazów, prezentacji czy innych usług pojawiających się na dynamicznie rozwijającym się rynku a dedykowanych szczególnie osobom starszym. Podkreślono jakie są ich prawa i w jakich sytuacjach mogą odstąpić od podpisanej i zawartej umowy. Zwrócono uwagę słuchaczy na niebezpieczeństwa związane z wpuszczaniem do domu akwizytorów czy oszustów działających innymi metodami. Dyskutowano o tym, co należy zrobić, aby ustrzec się przed utratą pieniędzy, jak temu przeciwdziałać i gdzie szukać pomocy w przypadku oszustwa czy nieuczciwych praktyk. Pamiętajmy, aby zawsze zweryfikować osoby oferujące nam do zakupu jakikolwiek sprzęt czy usługę. Złym doradcą jest też pośpiech, przy zakupach towaru czy usługi działajmy rozsądnie i rozważnie, zastanówmy się zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę.

Na spotkaniu nie zabrakło również kwestii związanych z bezpieczeństwem seniorów na drodze. Jak dbać o swoje bezpieczeństwo będąc uczestnikiem ruchu drogowego obrazowo przedstawił Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego brzeskiej jednostki kom. Tomasz Nosal. Policjant przypomniał, że polskie prawo traktuje wszystkich kierowców tak samo, niezależnie od wieku. Każdy posiadacz prawa jazdy może prowadzić samochód tak długo, na ile pozwala mu na to zdrowie i kondycja. Pamiętajmy jednak, że wraz z kolejną świeczką pojawiającą się na torcie zachodzą w nas zmiany, z wiekiem może spowalniać się czas reakcji, nasza koncentracja jest mniejsza, mogą pojawiać się problemy ze wzrokiem lub słuchem. Gdy bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego leży w naszych rękach, zdrowie i stan psychofizyczny mają ogromne znaczenie za kierownicą. Funkcjonariusz apelował o rozwagę i ostrożność, przypominając o obowiązku noszenia odblasków, by pieszy był wystarczająco widoczny. Stąd też w ręce słuchaczy przekazał odblaski, które mamy nadzieję, że staną się nieodłącznym elementem ubioru.