Trudne jesienne warunki na drogach – kierowcy i piesi bądźcie ostrożni

Okres jesienny to gwałtowne pogorszenie się warunków drogowych. Brzescy policjanci apelują  do kierowców o ostrożność, rozwagę i dostosowanie prędkości do warunków drogowych.

Wcześniej zapadający zmrok, częste opady deszczu, a przede wszystkim mokra i śliska jezdnia to warunki, które nie sprzyjają kierowcom. Wraz ze zmianą pogody zmienia się także przyczepność naszych pojazdów do drogi. Prowadzenie samochodu w takich warunkach wymaga od kierującego zdecydowanie większej koncentracji uwagi i czujności podczas jazdy. Pamiętajmy, aby jechać z prędkością pozwalającą na szybką reakcję i panowanie nad pojazdem, nawet wówczas kiedy niespodziewanie na naszej drodze pojawi się przeszkoda. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to wciąż najczęstsze przyczyny wypadków.

W okresie jesiennym najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi i rowerzyści. Policjanci apelują do nich, aby poruszając się po zmroku używali elementów odblaskowych. Jak ważną spełniają one funkcję na drodze wie każdy kierujący, który uniknął potrącenia zauważonego wcześniej pieszego czy rowerzysty właśnie dzięki odblaskom. Zapewniają one przede wszystkim widoczność, jak również dają czas na reakcję kierowcy. Zwłaszcza w okresie jesiennym, kiedy szybko zapada zmrok oraz panują złe warunki atmosferyczne. Pamiętajmy, że po zmierzchu, bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni z odległości zaledwie 20-30 metrów.  Odblaski sprawią, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nadjeżdżającego samochodu z odległości aż kilkuset metrów.