DENSYTOMETR RENTGENOWSKI W BRZESKIM SZPITALU

W brzeskim szpitalu od listopada można wykonać badanie densytometryczne kości służące wykrywaniu osteoporozy. Badanie densytometryczne jest zalecane szczególnie osobom, które ukończyły 65 lat. Powinny je wykonać także osoby po 50 roku życia ze zwiększonym ryzykiem złamania (np. nadczynność tarczycy, niedowaga, palenie papierosów, przebyte złamanie niskoenergetyczne) a także osoby, które zaobserwowały zmniejszenie wzrostu o min. 4 cm.

– Do tej pory pacjenci, którzy chcieli wykonać to badanie musieli jeździć do szpitali w Tarnowie lub Krakowie – podkreśla Marta Bednarz inspektor ochrony radiologicznej SP ZOZ w Brzesku.

Nowoczesne urządzenie trafiło do Zakładu Diagnostyki Obrazowej, w ramach którego utworzono Pracownię Densytometrii. Mieści się ona na II p. szpitala w pok. nr 250.
Aby wykonać badanie, które określi stan gęstości kości, ryzyko ewentualnych złamań i osteoporozy potrzebne jest skierowanie od specjalisty i wcześniejsza rejestracja (nr tel. 14 66 21 377).

– Nie ma za to kolejek, badanie jest wykonywane praktycznie w dniu rejestracji. Warto dodać, że pacjent nie musi się też specjalnie przygotowywać do tego badania – mówi Marta Bednarz.

dav

SPZOZ Brzesko