W BRZESKIM SZPITALU OPERUJĄ TARCZYCĘ PRZY WYKORZYSTANIU NEUROMONITORA

Po latach wróciły do brzeskiego szpitala operacje tarczycy. Co więcej, przy ich wykonywaniu chirurdzy wykorzystują nowoczesne urządzenie, które trafiło do tej placówki. To neuromonitor, który pozwala kontrolować podczas zabiegu nerw krtaniowy wsteczny. To zdecydowanie ułatwia prace lekarzom, skraca czas operacji, ale też zwiększa bezpieczeństwo wykonywanego zabiegu.

– Neuromonitor monitoruje przebieg nerwu krtaniowego. Do tej pory nie mieliśmy takiej możliwości, podczas operacji nerw był tylko pod kontrolą wzroku, teraz wspiera nas ten nowoczesny sprzęt – mówi lek. med. Mariusz Majewski specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej, kierujący oddziałem  chirurgii ogólnej  Szpitala Powiatowego w Brzesku.
Od początku roku w brzeskim szpitalu wykonano już kilka tego typu zabiegów.  Było by ich więcej, ale ze względu na pandemię, wszystkie planowe zabiegi były zawieszone przez kilka tygodni. Teraz już jednak wszystko wróciło do normy. W lipcu  zaplanowano kolejne operacje tarczycy.

Urządzenie, które kosztowało blisko 100 tys. zł pracuje na oddanym w ubiegłym roku zmodernizowanym bloku operacyjnym Szpitala Powiatowego w Brzesku. Zakup neuromonitora  został pokryty ze środków własnych szpitala oraz darowizny PZU.


________________________________________________________________________________________

Fot.  Kierujący oddziałem chirurgii ogólnej lek. med. Mariusz Majewski / SPZOZ Brzesko