Wiosna – szereg pożarów traw na terenie powiatu brzeskiego

Podsumowywując jedynie ostatnie pożary nieużytków rolnych – ilość zdarzeń przytłacza. Poniższa lista przedstawia zaledwie 3 ostatnie dni interwencji brzeskich strażaków.

Wypalanie traw jest corocznym problemem i stanowi poważne zagrożenie ponieważ bardzo często z powodu występujących podmuchów wiatru dochodzi do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się pożaru co może zagrażać sąsiednim zabudowaniom lub przenieś się na tereny leśne. Niejednokrotnie dochodzi do zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego.

Wypalanie traw powoduje, że ziemia zostaje wyjałowiona, zanika proces naturalnego rozkładu resztek roślinnych, do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wypalanie traw skutkuje zabijaniem znacznej ilości organizmów żywych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przyrody.

W dniu 21.03.2022 roku:
 • W miejscowości Barczków oraz Strzelce Wielkie i Popędzyna, strażacy prowadzili działania gaśnicze związane z pożarem nieużytków rolnych. Siły i środki biorące udział w zdarzeniu to JRG Brzesko oraz druhowie z OSP KSRG Uście Solne, OSP KSRG Szczurowa, OSP Górka,
 • Kolejny pożar traw i częściowo zagajnika miał miejsce w miejscowości Łoniowa w Gmina Dębno. Siły i środki biorące udział w zdarzeniu to JRG Brzesko wraz z quadem oraz druhowie OSP KSRG Łoniowa i OSP Niedźwiedza,
 • Kolejne pożary nieużytków na terenie Powiat Brzeski. O godzinie 17:40 strażacy zostali zadysponowani kolejny już raz do miejscowości Barczków gdzie miał miejsce pożar traw. Następnie zostali przekierowani do miejscowości Niedzieliska gdzie pożarem został objęty las. Na miejsce skierowano dodatkowe siły i środki.
W dniu 20.03.2022 roku:
 • W niedzielę przy bardzo sprzyjającej pogodnie doszło do kolejnych pożarów traw. Miedzy innymi w miejscowościach Strzelce Wielkie, Mokrzyska oraz Barczków. W działaniach udział brali strażacy z:
  JRG BRZESKO
  OSP Strzelce Wielkie
  OSP Rajsko
  OSP Mokrzyska
  OSP Bucze
W dniu 19.03.2022 roku:
 • Do pierwszego sobotniego pożaru nieużytków rolnych, doszło w miejscowości Jasień. Na miejscu pracowali strażacy z jednostki OSP Jasień.
 • Kolejny pożar miał miejsce w miejscowości Zaborów. Tylko dzięki sprawnej interwencji jednostki z OSP Zaborów, ogień nie się nie rozprzestrzenił na dalszą powierzchnię.
 • Do kolejnej sytuacji związanej z pożarem nieużytków rolnych, doszło w miejscowości Poręba Spytkowska. Z ogniem walczyli strażacy z jednostki OSP Poręba Spytkowska.

Ponadto w poprzednim tygodniu jak informuje KP PSP w Brzesku strażacy z terenu powiatu brzeskiego brali udział w 18 zdarzeniach spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków. W dniu 15 marca podczas jednego pożaru doszło do spalenia około 2,5 ha suchej trawy oraz młodnika w okolicach autostrady A4 gdzie konieczny był udział kilku zastępów straży pożarnych oraz quada.

Odpowiedzmy sobie więc na pytanie: Czy musi dojść do tragedii, by czarna seria wypalania traw w powiecie bocheńskim miała swój koniec?

Fot:. Straż Pożarna / Czytelnicy