XV Zjazd Krajowy połączony z podsumowaniem obchodów 100 rocznicy ZOSP RP

Dnia 1 października 2022 r. w Europejskim Centrum Matecznik Mazowsza w Otrębusach odbył się XV Zjazd Krajowy Związku Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej, który swą obecnością zaszczycili komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak oraz dyrektor Biura Komendanta Głównego KG PSP st. bryg. Marek Piekutowski.

Zaproszonych gości i delegatów z całego kraju powitał prezes ZOSP RP druh Waldemar Pawlak. Po oficjalnym otwarciu Zjazdu wszyscy zebrani, uczcili minutą ciszy pamięć asp. sztab. Jana Biernat – strażaka Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach. Kapelan Krajowy Strażaków ks. st. bryg. dr Jan Krynicki skierował słowa modlitwy za strażaków, którzy odeszli na wieczną służbę, a także udzielił błogosławieństwa dla wszystkich zebranych.

Podczas wystąpienia, komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak powiedział: „Razem  świadczymy usługi ratownicze na najwyższym poziomie w każdym miejscu w Polsce. Sprzęt który od wielu lat płynie do OSP, daje taki efekt, że trudno dostrzec różnicę w wyposażeniu i wyszkoleniu między PSP a OSP. Wspólnie dopracowaliśmy się wspaniałych efektów(…)Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych to jest wielki sukces, na które OSP zasługiwały, wielu zasłużonych druhów otrzymuje świadczenia ratownicze, a to już blisko 70 tys. druhów(…) Dziękuję wszystkim funkcjonariuszom i druhom za to, że przyjmujecie kolejne zadania, za to, że jesteście tam, gdzie potrzebuje Was społeczeństwo”.

Na szczególny element uroczystości, zasługuje wręczenie przez prezesa ZOSP RP Krzyży Rycerskich za Męstwo, Ratowanie Życia i Ochronę Mienia dla 9 druhów z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, łódzkiego, lubuskiego, mazowieckiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Wśród wymienionych, bohaterską odwagą wykazała się także Pani Wioletta Chylińska z OSP Olszyna woj. dolnośląskie. 30 lipca 2022 roku po otrzymaniu wiadomości alarmowej, natychmiast wyruszyła na ratunek. Ze zgłoszenia wynikało, że kobieta w wieku 71 lat zakrztusiła się i nie oddycha. Druhna udała się do remizy, zabrała defibrylator i wyjechała do miejsca zdarzenia, nie czekając na resztę zastępu. Stwierdzając u osoby brak tętna i oddechu, rozpoczęła resuscytację krążeniowo-oddechową. Kobiecie przywrócono prawidłowe czynności serca. Druhna wykazała się wyjątkową odwagą, by ratować życie drugiego człowieka.

XV Zjazd Krajowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP po raz kolejny wybrał na prezesa druha Waldemara Pawlaka, który pełni funkcję prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP od kwietnia 1992 r. Jednocześnie zapowiedział, kontynuowanie wypracowania strategii działania organizacji do 2050 r.

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP / Zdjęcia: Janusz Wilk