Brzeski szpital apeluje do pacjentów: “Odwołuję – nie blokuję!”

Długie oczekiwanie na wizytę? Brak dostępnych terminów? To coraz większy problem dla pacjentów. Kolejki oczekujących do specjalistów się wydłużają… Niestety nie wszyscy pacjenci przychodzą na umówione terminy. W niektórych poradniach specjalistycznych ilość wizyt, na które nie zgłosili się pacjenci sięga nawet 30%!

W skali kraju w ostatnim półroczu do kardiologa nie zgłosiło się na wizytę bez jej wcześniejszego odwołania ponad 145 tysięcy pacjentów, a do endokrynologa ponad 60 tysięcy pacjentów!

Wiele zależy również od Ciebie, czyli pacjenta!

Masz umówioną wizytę u lekarza, ale coś Ci wypadło i nie możesz z niej skorzystać? Nie zapomnij jej odwołać. Dzięki zwolnionemu terminowi lekarz szybciej pomoże innemu pacjentowi.

Pamiętaj! Jeśli nie możesz skorzystać z umówionej wizyty odwołaj ją w dogodny dla siebie sposób, np.:

  • telefonicznie (poradnie specjalistyczne: 14 66 21 380)
  • korzystając z formularza kontaktowego na stronie szpitala (kontakt/napisz do nas)
  • mailowo ( w przypadku poradni specjalistycznych adres mailowy: aos.rejestracja@spzoz-brzesko.pl )
Dlaczego warto odwołać wizytę?

Najważniejsze powody to:

  • lekarz zamiast czekać na Ciebie, przyjmie w tym czasie innego pacjenta
  • placówka będzie mogła płynniej i efektywniej działać
  • ogólny czas oczekiwania na wizyty przez wszystkich pacjentów skróci się, a system opieki zdrowotnej zaoszczędzi wiele kosztów – nieodwoływanie wizyt lekarskich jest globalnym problemem nie tylko publicznej, ale i prywatnej opieki zdrowotnej
  • placówka nie wykreśli Cię z listy oczekujących – jeśli nie zgłosisz się na wizytę i nie odwołasz jej bez istotnych powodów, będziesz musiał ponownie zapisać się na listę oczekujących
  • spełnisz obowiązek, który jest zapisany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Podstawa prawna: Art. 20 ust. 9 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej: „W przypadku gdy świadczeniobiorca nie może stawić się u świadczeniodawcy w terminie określonym w trybie ust. 2, 7 lub 8 lub gdy zrezygnował ze świadczenia opieki zdrowotnej, jest on obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym świadczeniodawcę”.

Opracowanie: Szpital Brzesko