SPOTKANIA BRZESKICH POLICJANTÓW Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ – “JAK BEZPIECZNIE SPĘDZIĆ WAKACJE”

Przed nami wakacje. Brzescy policjanci prowadzą intensywne działania profilaktyczne z myślą o bezpieczeństwie podczas zbliżającego się wielkimi krokami letniego wypoczynku. Organizowane na terenie powiatu brzeskiego pikniki i spotkania są doskonałą okazją do przekazania ważnych rad i wskazówek, aby wakacje upłynęły przyjemnie, a przede wszystkim bezpiecznie.

Brzescy policjanci już w czerwcu rozpoczęli starania i działania, aby wypoczynek na terenie powiatu brzeskiego upłynął bezpiecznie. Funkcjonariusze Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii wspólnie z dzielnicowymi i policjantami Wydziału Ruchu Drogowego, w trakcie organizowanych festynów, pikników i spotkań w szkołach, promują wśród dzieci i młodzieży zasady bezpiecznych zachowań, m.in. podczas wypoczynku letniego w górach, nad wodą czy pod namiotami. Podczas sobotniego pikniku rodzinnego w Porębie Spytkowskiej oraz spotkań w szkołach z uczniami w Porębie Spytkowskiej (10 czerwca) i Jasieniu (12 czerwca) mundurowi przypomnieli dzieciom i młodzieży podstawowe zasady bezpieczeństwa przez zbliżającymi się wielkimi krokami wakacjami. Była mowa nie tylko o zasadach ruchu drogowego, ale również o tym jak zachować się podczas pobytu nad wodą. Policjanci apelowali o zachowanie ostrożności w kontaktach z osobami obcymi. Poruszyli także temat bezpieczeństwa podczas prac polowych. Czas wakacji to okres wzmożonej działalności włamywaczy, dla których pozostawione domy i mieszkania są łatwym łupem. W tym temacie również policjanci podczas pikniku apelowali do mieszkańców o wzajemną sąsiedzką troskę o pozostawione mienie – interesujmy się losami mieszkań i domów sąsiadów, a w przypadku podejrzenia włamania – informujmy Policję. Mamy nadzieję, że cenne wskazówki na trwale zapiszą się w pamięci dzieci, młodzieży i dorosłym, aby wakacje upłynęły wszystkim miło i bezpiecznie.

Z myślą o tym, że wielu z nas zapewne swój wolny czas spędzi nad wodą policjanci przypominali o zasadach bezpieczeństwa podczas kąpieli.  To czy ten wypoczynek będzie bezpieczny w dużej mierze zależy od nas samych. Działania te podejmowane są w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Pamiętajmy:

 • Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
 • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
 • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
 • Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
 • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
 • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
 • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
 • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
 • Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
 • Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
 • Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
 • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
 • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
 • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
 • Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
 • Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
 • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
 • Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
 • Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!

 

Źródło: KPP Brzesko