Bezpieczeństwo nad wodą w czasie wakacji to priorytet – szkolenie policjantów i ratowników wodnych

Bezpieczeństwo korzystających z uroków wypoczynku nad wodą leży w zainteresowaniu wielu służb, stąd też wspólne działania policjantów z Komisariatu Policji w Czchowie, ratowników tarnowskiego WOPR oraz strażaków z OSP w Stanisławicach na akwenie Jeziora Czchowskiego. Służby doskonaliły swoje umiejętności w prowadzeniu akcji ratowniczej w warunkach nocnych.

Wiele razy czchowscy policjanci i ratownicy wodni podejmowali wspólne przedsięwzięcia po to, aby wzbogacać wiedzę i umiejętności w zakresie ratownictwa wodnego. Tym razem w nocy z 21/22 lipca br na wodach Jeziora Czchowskiego odbyły się manewry szkoleniowe załóg ratowniczych podczas, których uczestnicy doskonalili swoje umiejętności udzielania pomocy w warunkach nocnych oraz prowadzenia łodzi motorowych w strefach zagrożenia. Jednym z punktów szkolenia była pozorowana nocna akcja ratownicza polegająca na udzieleniu pomocy załodze uszkodzonej jednostki pływającej, która utraciła napęd i zaczynała tonąć. Wzajemne przekazywanie informacji, spostrzeżeń, czy dzielenie się doświadczeniem z pewnością przynosi obopólną korzyść.

Wzmożone patrole policji i ratowników wodnych na wodzie w okresie wakacyjnym są częstym widokiem. Podczas wspólnych patroli służby dbają o bezpieczeństwo na Jeziorze Czchowskim przestrzegając mieszkańców i osoby odwiedzające gminę Czchów przed ewentualnymi zagrożeniami. W trakcie działań policjanci i ratownicy promują wśród wypoczywających odpowiedzialne postawy i zachowania w kontekście rekreacji wodnej, wszystko po to, aby zminimalizować zagrożenia nad akwenami wodnymi. Policjanci przypominają dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o zasadach bezpieczeństwa. Przekonują do korzystania ze strzeżonych kąpielisk, stosowania się do obowiązujących na nich znaków oraz dostosowania rodzaju aktywności do indywidualnych możliwości i umiejętności.

Działania te podejmowane są w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” objętej honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Więcej informacji na temat akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”, bieżące wydarzenia, porady można znaleźć na stronie: https://mswia.gov.pl/pl/tagi/1466,bezpieczenstwo-nad-woda.html oraz http://policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst/32301,Kreci-mnie-bezpieczenstwo-nad-woda-Strona-glowna.html

Pamiętajmy:

 • Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
 • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
 • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
 • Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
 • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
 • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
 • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
 • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
 • Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
 • Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
 • Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
 • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
 • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
 • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
 • Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
 • Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
 • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
 • Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
 • Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!

KPP Brzesko