Policjanci uczcili pamięć bohatera

W niedzielę, 22 lipca br. w Dębnie odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Antoniego Derlagi ps. „Junak”. Brzeskich policjantów reprezentował Komendant Powiatowy Policji mł.insp. Bogusław Chmielarz. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. polową koncelebrowaną przez proboszcza parafii w Dębnie – ks. Jerzego Krzanowskiego. Natomiast kazanie wygłosił ks. Kazimierz Pach.    

W wydarzeniu wzięła udział rodzina ś.p. Antoniego Derlagi oraz przedstawiciele samorządu: Starosta Brzeski Andrzej Potępa; Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski; Komendant Powiatowy Policji w Brzesku mł.insp. Bogusław Chmielarz; przewodniczący Rady Gminy Dębno Piotr Matura wraz z radnymi; Sekretarz gminy Dębno Justyna Wójtowicz-Woda; radni powiatowi: Jacek Frankowski i Marek Łośko. Nie zabrakło także jednostki strzeleckiej „Strzelec”; pocztów sztandarowych wraz z dyrekcją ze szkół z Woli Dębińskiej, Dębna i Porąbki Uszewskiej. Biało-czerwoną wiązankę pod pomnikiem złożyła delegacja brzeskich policjantów na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Brzesku mł.insp. Bogusławem Chmielarzem.

– Pamięć o Bohaterach, to nasz obowiązek – podkreślił Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski. – Bohaterska postawa ,,Junaka”, to dziś dobry temat na refleksję, jak my byśmy się zachowali, gdyby losy naszej Ojczyzny były zagrożone. To otwarte pytanie o obecny wymiar patriotyzmu. Czy z narażeniem życia walczylibyśmy o niepodległą, wolną Polskę?  Postać Antoniego Derlagi to dla nas wzór do naśladowania.

Całość obchodów uświetnił w części artystycznej występ Młodzieżowej Grupy Teatralnej działającej przy Dębińskim Centrum Kultury.